Je lepšia reklama na Google Ads alebo Facebook Ads?
Mnoho podnikateľov pred investovaním do online marketingu stojí pred dôležitým rozhodnutím či svoje kampane založí na Googli alebo na Facebooku. Aj napriek tomu, že reklamy na Googli a Facebooku sú vnímané ako konkurenčné služby a virtuálne ponúkajú úplne rovnaké služby, robia to úplne iným spôsobom. Mnoho podnikateľov sa preto rozhodne začať svoje kampane rovno na oboch naraz. Avšak problém, ktorý mnoho podnikateľov robí je, že pre obe služby zvolia úplne rovnakú taktiku.
V tomto článku sa pozrieme na to, aký je rozdiel medzi Google Ads a Facebook Ads, ktorú službu by ste si pre váš online marketing mali zvoliť a s akou taktikou by ste sa mali do reklamných kampaní pustiť. Najprv si ale povedzme, prečo by ste sa mali pustiť do online marketingu.

Prečo začať s PPC online marketingom?
Ak vás v nadpise zmiatlo slovo PPC, môžete si prečítať tento článok, v ktorom vám vysvetlíme, čo to PPC (Pay per Click) znamená.
Podľa štúdie z roku 2017 počas nášho života strávime surfovaním sociálnych sietí vyše 5 rokov a 4 mesiace času. To číslo každým rokom rastie. Online svet nás robí zvedavejšími, vyžadujúcejšími a unáhlenejšími. Na akúkoľvek otázku hľadáme odpoveď na Googli. Každú firmu alebo človeka si zvykneme očekovať na Facebooku. Sociálne médiá už nie sú len vymoženosti, dnes sú to už každodenné súčasti našich životov.
Kedysi bolo veľmi náročné a drahé získať nových zákazníkov pomocou reklamy alebo časopisov, dnes je to otázkou niekoľkých hodín práce.
Na fotke vyššie vidíte, ako sa menil počet mesačných aktívnych užívateľov Facebooku. V grafe je vidieť, že Facebook v roku 2009 používalo mesačne niečo málo cez 100 miliónov ľudí, zatiaľčo v druhom polroku 2019 to už bolo vyše 2 a pol miliardy aktívnych používateľov. Google aktívne používa ešte viac ľudí. Dovolíme si tvrdiť, že Google používa skoro každý. A to znamená, že vaša reklama na Facebooku alebo na Googli dokáže zacieliť skoro úplne každého.
Predtým, ako sa pozrieme na to, ktorá platforma je lepšia, poďme si najprv povedať niečo o platformách samotných.

Čo je to Google Ads? A čo je Google AdWords?
Google Ads a Google AdWords sú tá istá platforma. S jediným maličkým rozdielom. Google AdWords sa 24. júla 2018 premenovalo a rebrandovalo na službu Google Ads. Aj napriek tomu, že to bolo tak dávno, stále mnoho ľudí a dokonca aj marketingových agentúr používa tento výraz. Prečo? Nevieme. Možno zo zvyku. V každom prípade, nabudúce, keď niekto povie Google AdWords, budete ho môcť opraviť a byť za múdreho.
Google je najpoužívanejší internetový vyhľadávač. To teda samozrejme znamená, že Google Ads je teda aj najnavštevovanejšia a najpoužívanejšia marketingová služba. Na obrázku nižšie je možné vidieť štatistiky rozloženia trhu Googlu oproti iným vyhľadávačom. Ako je možné vidieť, Google, Google obrázky, Youtube a Google Mapy tvoria vyše 94 % všetkých vyhľadávaní v USA. Iné to nebude ani v Európe.

Google Ads je tak veľká marketingová platforma, že sa stala synonymom pre PPC reklamu. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko dokáže reklama na Googli a čo všetko viete využiť v svoj prospech.
Kde všade môžete podchytiť vašich zákazníkov s pomocou reklamy na Google Ads?
Ako ste mohli vidieť na obrázku vyššie, Google Ads s pomocou svojich služieb zachytáva skoro 94 % všetkých vyhľadávaní. To teda samozrejme znamená, že Google bude na všetkých svojich platformách ponúkať reklamy.

- Najznámejšie a najdôležitejšie sú práve Reklamy vo Vyhľadávacej sieti alebo inak nazývané aj Textové reklamy. Práve pomocou nich dokážete získať odpoveď presne na to, čo hľadáte. Ak dnes zadáte do Googlu už viac-menej akýkoľvek výraz, na vrchu a častokrát aj na spode strany sa vám zobrazí platená reklama. Tieto reklamy prinášajú najvyšší návrat na investícii zo všetkých iných typov reklám na Googli. Vyhľadávacie reklamy na Googli zaručujú to, že ľudia, ktorí vás hľadajú vás pomocou tejto reklamy aj nájdu.

- Reklamy v Obsahovej sieti – Bannery. Pomocou tejto reklamy je možné zobrazovať bannery na stránkach. Tieto bannery je možné zacieliť na konkrétnych používateľov alebo ich budete zobrazovať používateľom na stránkach podobných tej vašej.

- Reklamy Google Shopping. Reklamy v sieti Google Shopping je vidieť väčšinou po boku vyhľadávaní. Tieto reklamy určite zaujmú obrázkom, cenovkou a priamym linkom na produkt.
- Videoreklamy v sieti YouTube. Určite to poznáte. Idete si pozrieť video na YouTube a zrazu vám vybehne reklama, ktorá sa nedá preskočiť. Táto reklama je skvelá pre budovanie Brand Imagu a Brand Awareness.
- Remarketing – ponúkajte svoje reklamy iba ľuďom, ktorí už aspoň raz navštívili vašu stránku.
Google Ads je skvelá služba pre zacielenie zákazníkov, o ktorých viete, že vás budú vyhľadávať. Ak ste zvárač a ponúkate zváračské služby, určite bude pre vás najvýhodnejšie ponúkať svoje služby pomocou Vyhľadávacej reklamy.
V reklamách na Googli zvyčajne platíte za kliknutia a teda musíte presne zvážiť, čo do reklamy dáte, aby ste odlákali obrovské masy ľudí, ktorí nenakúpia, prilákali iba ľudí, ktorí nakúpia, no dať pozor, aby na reklamu klikol vôbec niekto.
Poďme sa ale pozrieť na to čo je to Facebook Ads.
Čo je to potom Facebook Ads?
Facebook Ads a Instagram Ads sú platformy, v ktorých na rozdiel od Googlu neponúkate reklamy podľa toho, čo ľudia hľadajú, ale ponúkate reklamy podľa toho kto sú, ako sa správajú a čo sa im páči.
Znie to paradoxne a nelogicky, že sa budete snažiť ponúkať niečo niekomu, kto to nehľadá a nestojí o to. Avšak tu prichádza jeho najväčšia výhoda. Reklamy na Facebooku sa zobrazujú obrovskej mase ľudí a pri správnom zacielení môžete platiť za tieto zobrazenia. To v preklade znamená, že ak vytvoríte úžasnú, oči chytajúcu reklamu, na ktorú bude chcieť každý kliknúť a tým získate obrovské množstvo návštevníkov za úžasné ceny.

Ale to neznamená, že sa reklama bude zobrazovať úplne každému. Reklamu môžete zacieliť presne podľa demografických údajov, publík, stránok, ktoré lajkujú a záujmov, ktoré vyhľadávajú. To znamená, že viete skombinovať zacielenie obrovskej masy ľudí za zvyčajne skvelé ceny za cenu toho, že reklamu „vnucujete“ ľuďom aj keď ju práve nehľadajú.

Typy reklám na Facebooku
Reklamy na Facebooku viete zacieliť na obrovské množstvo cieľov.
- Marketingové Ciele Brand Awareness dokážu propagovať Povedomie o značke a Dosah, čo ponúka zobrazovať vaše reklamy čo najviac ľuďom a tým rozširovať povedomie o vašej značke čo najväčšej mase ľudí.
- Consideration – Zvažovanie sú pre mnoho ľudí najdôležitejšou a najzaujímavejšou voľbou. Pomocou cieľov ako Návštevnosť viete zvýšiť
- Návštevnosť na vašej stránke mimo Facebooku,
- Interakcia dokáže zacieliť vaše kampane aby ste získali lajky, komentáre a zdieľania na príspevkoch,
- Inštalácia aplikácie hovorí samo za seba – propagácia aplikácie na Facebooku
- Pozretia videa sú na to, aby čo najviac ľudí prezrelo vaše videá do konca,
- Generovanie potenciálnych zákazníkov dovoľuje vašej reklame po kliknutí preniesť návštevníka na okamžitý formulár, v ktorom vie vyplniť údaje a okamžite vám ich odoslať
- Správy vám získajú kontakty v messengeri stránky
- Konverzie sú kampane postavené na predaj vašich produktov vo vašom e-shope. Kategória Návštevnosť obchodu je zacielená pre fyzické navštívenia vašich pobočiek alebo kamenných predajní.
Ďalšou výhodou Facebookových kampaní je, že vedia zaujať. Oproti kampaniam na Googli všetky reklamy na Facebooku obsahujú bannery, popis a link na produkt.

Facebookové reklamy majú ešte jednu výhodu. Pomocou nej dokážete vytvoriť publikum, ktoré je veľmi podobné tomu, ktoré nakupuje vo vašom e-shope alebo tomu, ktoré lajkuje vašu stránku. Takéto špeciálne publikum na mieru je ideálne, pretože pomocou neho dokážete zacieliť presne tých ľudí, ktorí sú najnáchylnejší na kúpu alebo splnenie cieľa na vašej stránke.

Čo je teda lepšie, reklama na Google Ads alebo Facebook Ads?
Obe platformy poskytujú niečo iné. To však neberte ako nevýhodu. Samozrejme, nie pre každého sú vhodné reklamy na Google Ads aj Facebook Ads. Avšak pre mnoho z vás sa určite oplatí využiť obe ponúkané možnosti od Googlu a od Facebooku. Teraz už viete ako na to.
Najlepšie je však utilizovať obe platformy. Google Ads aj Facebook Ads maju aj svoje silné, aj svoje slabé stránky. Využiť však môžete obe.
My vám odporúčame budovať brand awareness (povedomie o stránke) a silné, interagujúce publikum na Facebooku. To vám prinesie platformu, na ktorej budete v budúcnosti môcť získavať aj organické nákupy úplne zadarmo len pomocou jednoduchého postu.
Akvizičné, performance (výkonnostné) reklamy zamerané na konverzie, alebo inak povedané, predaj produktov na e-shope, objednávok alebo vyplnenia formulárov zvyčajne odporúčame na Google Ads. Avšak platí pravidlo, že ak si vás ľudia potrebujú nájsť, Google Ads je vaša najlepšia šanca. Ak ste niekto, kto by radsej ľudí hľadal a viete presne zacieliť demografické publikum ľudí, alebo už máte silne vybudované sociálne siete, Facebook vám vie za nízku cenu priniesť vysoké miery konverzií. Samozrejme, všetko má svoje výnimky.
Pravdaže, čím lepšie výsledky pomocou reklamy získate, tým viac budgetu môžete do kampane investovať. Najlepšie je experimentovať s oboma a budovať vaše kampane na oboch sieťach, pretože len takto získate najlepšie výsledky.
Pingback: Remarketing - čo je to a na čo slúži? | Remarketing v reklame | OptiAds.sk