fbpx

Reklama počas Koronavírusu

Marketing počas koronavírusu

Museli by ste práve výjsť z jaskyne, aby ste nevedeli, že sa svetom v poslednej dobe šíri vírus COVID-19 a ovplyvnil nie len už vyše 3 500 000 nakazených, prepad akcií na svetovej burze, ale priamo ovplyvnil aj všetkých podnikateľov a ich predaje. Reklamy počas koronavírusu na tom neboli inak.

Avšak, nie všetky odvetvia boli ovplyvnené rovnako. Poďme sa najprv pozrieť na organické výsledky. V grafe nižšie môžete vidieť, ako bola ovplyvnená návštevnosť rôznych odvetví. Už pri prvom pohľade na graf môžeme vidieť, že najväčší prepad zažili stránky s cestovaním. Nie len, že im klesla návštevnosť o vyše 50%, ale podľa údajov zverejnených spoločnosťami v oblasti cestovného ruchu, tržby im klesli o vyše 98 %. 

Rovnako klesli vyhľadávania vo väčšine odvetví. Jediné odvetvia, ktoré získali organickú návštevnosť boli z odvetvia financií, gastra, zdravotnej starostlivosti, médií a predaj zdratovníckych potrieb. Finančné odvetvie zaznamenalo rast kvôli strachu z približujúcej sa krízy.

Prečo práve tieto odvetvia?

Organická návštevnosť počas COVID-19 vzrástla vo veľmi špecifických odvetviach. Prečo to ale boli práve tieto odvetvia? Návštevnosť médií vzrástla o vyše 35 % hlavne z dôvodu spravodajstva a častých správ ohľadom infekčnosti a štátnych nariadení vzhľadom na koronavírus. Logické. Gastro, predaj zdravotníckych potrieb a zdravotná starostlivosť vzrástli z dôvodov domácej izolácie a preferovania donášky jedál oproti fyzickej návšteve obchodov, predaj zdravotníckych potrieb zaznamenal rekordné tržby pri predaji rúšok a dezinfekčných gélov a zdravotná starostlivosť z dôvodu informovania občanov. 

Ako sa zmenili predaje počas epidémie koronavírusu?

Z grafu vyššie môžeme vidieť, že predaje klesli vo väčšine odvetví. Jediné výnimky boli v odvetviach gastra, pretože, ako sme spomenuli vyššie, ľudia začali preferovať nákupy s donáškou domov oproti fyzickej návšteve obchodov. Rovnako tak sa zdvihli predaje rúšok a zdravotníckych potrieb. Média získali vyšší predaj odberov ako zvyčajne, aby sa ľudia dozvedeli najnovšie správy čo najskôr.

Aký mal koronavírus vplyv na reklamu?

Poďme sa najprv pozrieť na vplyv reklamy hneď potom, čo nákaza COVID-19 vypukla v Taliansku a zároveň média vyhlásili, že sa minuli všetky rúška, dezinfekčné gély a mydlá v obchodoch. V ten deň slovenský internet vybuchol. Reklama počas koronavírusu na rúška, dezinfekčné gély a mydlá mali 10 000 návštevnosti za hodinu. Denne mali tieto slová vyše 250 000 návštevnosť denne. Vypredali sa nie len rúška propagované reklamou, vypredalo sa všetko na prvých 5 stranách Googlu.

Hneď na to vzniklo nie len na Slovensku, ale na celom svete nespočetné množstvo reklám na predaj týchto výrobkov s obrovskou maržou. Dokonca bola ponuka reklám  počas koronavírusu taká obrovská, že na 3 dni celá služba Google Ads a Facebook Ads mala problém ustáť a kontrolovať všetky reklamy. 

Niekedy v tomto období sa stali ďalšie dve zásadné veci; na Slovensku bola vyhlasená karanténa a zároveň začali médiá publikovať články, že reklamné služby ako Google Ads a Facebook Ads vykazuju rekordné zisky, všetci investujú do reklamy. Na túto odpoveď si každý podnikateľ a vlastník e-shopu povedal, že logicky, ak ľudia sedia doma, budú nakupovať.

Na to nastal obrovský prepad. Veľká väčšina obchodov a podnikateľov tvrdo zainvestovala do reklamy a nenásytní marketéri sa za vidinou zisku rozhodli bez rozmyslu nastavili vysoké budgety a väčšina peňazí prepadlo s minimálnymi alebo nulovými konverziami. Z tohto dôvodu mnoho podnikateľov kompletne vyplo svoje reklamy.

V týždni od 23.3 do 29.3 vyšlo dokonca až niekoľko článkov od Googlu a Facebooku, že im reklamné tržby klesli o vyše 40 %. To teda znamená, že mnoho podnikateľov vypla svoje reklamy počas koronavírusu.

Rovnako ani nepomohlo, že Google a Facebook začali vypínať, zakazovať a odmietať  klamlivé a predátorské reklamy s tématikou COVID-19, pretože ľudia ich zneužívali.

Ako (NE)využiť strach z koronavírusu?

Nerobte to. Nesnažte sa zneužiť strach ľudí vo svoj prospech. Aj v prípade, že vám reklama počas koronavírusu vyjde a zarobíte niekoľko stoviek, tisíc, ba možno aj desaťtisíc. Ľudia nezabúdajú. Aj keď vám nevadí byť bezcharakterní a zneužiť zlú situáciu vo svoj prospech, určite vám krátkodobý zisk nestojí za to, že ľudia po skončení krízy od vás už v živote nenakúpia. Už navždy budete ten, kto predával niečo nevyhnutné v ťažkej dobe za desaťnásobnú cenu. Nezabúdajte ani na to, že ľudia si medzi sebou o rôznych spoločnostiach skúsenosti zdieľajú.

Marketing na rúška a iné zdravotnícke pomôcky sa nevyplatil množste firiem, bezohľadu na cenu za kus. Nikto nehovorí, že sa vám to nemôže podariť, ale najpravdepodobnejšie je, že sa vám to nepodarí.

Ako teda vytvoriť správnu reklamu počas koronavírusu?

NEzvyšujte ceny – nesnažte sa kapitalizovať na ľudskom nešťastí, koronavírus prejde, ale ľudia nezabudnú.

Otestujte prv reklamu s nižším budgetom. Obdobie je nevyspytateľné, nevrazte všetky vaše úspory do reklamy, nemusia sa vrátiť späť. 

Neste v reklame pozitívnu správu. Snažte sa zároveň poučiť ľudí. Nebojte sa použiť slovo koronavírus. Ak predávate fitness pomôcky, nebojte sa povedať, že počas koronavírusu treba zostať doma,  a to znamená, že cvičiť môžu aj pomocou vašich pomôcok. 

NEsnažte sa kapitalizovať, ak by ste mali v procese klamať alebo zavádzať. Určite sa nesnažte vymyslieť za každú cenu niečo, čo môže ľuďom uškodiť, ba dokonca im ublížiť. 

Nevyužívajte strach ľudí pre jednoduché zárobky, radšej to otočte na pozitívnu stránku. Snažte sa vysvetliť, prečo práve váš produkt môže pomôcť počas karantény.

Skúste využiť to, že mnoho ľudí je doma. To samozrejme neznamená, že budú nakupovať. Ale môže to znamenať, že majú viac času. Možno aj práve pre vašu knihu, alebo cvičebný plán.

Reklama na koronavírus má potenciál zarobiť peniaze. Dávajte ale pozor, akým spôsobom to spravíte.

Ešte stále nie ste rozhodnutí, či máte skúsiť PPC reklamu? Kliknite sem a prečítajte si 10 dôvodov, prečo sa PPC reklamy oplatia.

Ak ale prv chcete vedieť, čo to tá PPC reklama naozaj je, neváhajte si to prečítať tu.