Všimli ste si, ako po tom, čo navštívite určitú stránku, sa vám čoskoro začnú zobrazovať jej reklamy na rôznych webových lokalitách? Ide o dôsledok procesu menom Remarketing (Retargeting) a práve na tento proces sa lepšie pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Podstata remarketingu
Podstatou remarketingu, inak nazývaného aj retargeting, je reklama, ktorej cieľovej skupina sú minulí návštevníci webu. Pravidelne si prezerajú váš sortiment, trávia na vašej stránke veľa času, alebo si u vás už niečo zakúpili? V takomto prípade je uplatnenie remarketingu priam ideálne a môže markantne zvýšiť vaše šance na to, aby sa ku vám daní zákazníci opäť vrátili.
Reklama tohto charakteru dokáže byť veľmi účinná, a to aj preto, že sa s ňou zvyčajne stretávame na nami frekventovane navštevovaných stránkach. Sociálne siete, informačné portály, e-mailové adresy, či zábavné stránky. Môžeme na nich naraziť kdekoľvek a neraz nás upozorňujú aj na náš nedokončený nákup či položky, ktoré sme sa napokon rozhodli nezakúpiť, opustenie stránok bez vykonania špeciálnej akcie, neprihlásenie na newsletter a o mnoho viac, nakoľko je praktika remarketingu využívaná prevažne rôznymi internetovými obchodmi či poskytovateľmi služieb.
Veľká väčšina remarketingu je realizovaná pomocou pay-per-click (PPC) platforiem, ktoré ponúkajú široké možnosti zacielenia a nastavenia remarketingu presne podľa vašich predstáv. Ak ešte nie ste oboznámení s PPC reklamou, môžete si o nej prečítať na našom blogu.
Cieľové publikum
Pri uplatňovaní remarketingu vnímame viaceré publiká, ktoré môžeme týmto spôsobom osloviť, a je iba na nás, pre ktoré sa rozhodneme, a pri ktorých bude mať takáto reklama vôbec význam. Uvažujeme napríklad nad:
- všetkými návštevníkmi,
- návštevníkmi, ktorí sa rozhodli vybraný produkt nezakúpiť,
- návštevníkmi, ktorí sa zaujímajú o produkty určitej značky,
- návštevníkmi, ktorí sa na našej stránke zdržali v dlhšom časovom intervale.
- návštevníkmi, ktorí boli na konkrétnej stránke na vašom webe

Druhy remarketingu
Aj pri remarketingu môžeme sledovať viacero druhov a mnohé z nich sa vzťahujú na konkrétne reklamné systémy, o ktorých si porozprávame nižšie.
Remarketing na Google

Google Ads ponúka priestor, cez ktorý je uplatňovaná ako textová, tak aj obrázková reklama na rozličných weboch. Tá nie je iba obsahového charakteru (zväčša ide o bannerovú alebo textovú reklamu, ktorá sa zobrazuje buď všetkým, alebo iba osobám, ktoré na tejto stránke vykonali určitú akciu), teda nevyskytuje sa len na samotnej webovej lokalite, ale je možné ju nájsť aj pri štandardnom vyhľadávaní cez prehliadač.
A tomto čase prichádza do hry na výpomoc aj nástroj Google Analytics, ktorý v kombinácii s Google Ads dokáže vytvárať rôznorodé remarketingové publiká. Avšak existuje aj možnosť vloženia súboru s e-mailovými adresami zákazníkov, ktorí dali súhlas na ich spracovanie, a tak sa adresovanie ich osôb stáva viac ako odôvodneným.
Formy remarketingu v Google Ads:
- Štandardná – reklamy sa zobrazujú minulým návštevníkom popri prehliadaní webov a používaní aplikácií v obsahovej sieti.
- Dynamická – zlepšuje výsledky štandardnej formy a posúva remarketing na vyššiu úroveň. Zabezpečuje zobrazovanie reklám na produkty či služby, ktoré si u vás prehliadali.
- Remarketingové zoznamy pre reklamy vo vyhľadávaní – zobrazuje reklamy osobám, ktoré si prehliadali váš web a po odchode vyhľadávajú na Googli to, o čo majú záujem.
- Videoremarketing – v tomto prípade dochádza k využitiu interakcie medzi návštevníkmi a vašimi videami, resp. vaším kanálom na YouTube, na základe ktorej sa im môžu zobrazovať vaše reklamy na tejto platforme, ale taktiež weboch a aplikáciách v obsahovej sieti.
- Remarketing zoznamu zákazníkov – v danom variante sa uplatňuje vyššie spomínaný súbor e-mailových adries zákazníkov, a pokiaľ sú tieto osoby prihlásené na Googli, je možné im zobrazovať reklamy v rôznych službách tejto spoločnosti.
Retargeting na Youtube

Youtube síce spadá pod Google (a teda aj reklamy pod Google Ads), ale je natoľko silným médiom, že si zaslúži osobitú pozornosť. Do popredia sa znovu dostáva možnosť využitia remarketingových zoznamov zákazníkov, ktorí sa dostali do kontaktu s vaším kanálom, videli vaše videá, či ich dokonca komentovali alebo zdieľali. Stávajú sa sľubným publikom a uplatnenie remarketing pri ich osobách by malo byť samozrejmosťou. Využiť môžete samozrejme aj akékoľvek iné retargetingové publikum z vašej webstránky.
Na tejto platforme sa stretávame s reklamami, ktoré sa spúšťajú pred videom alebo počas neho (ide o tzv. in-stream reklamy), videom v pravej oblasti stránky (tzv. video discovery), nepreskočiteľnými 15s (tzv. bumper ads) či textovými alternatívami. Prednosti remarketingu na YouTube majú veľa spoločného s Google Ads, pričom dĺžka uchovania návštevníka v súboroch cookies môže opäť trvať až do 540 dní.
Remarketing na Facebooku

Internetový velikán Facebook taktiež poskytuje možnosť remarketingu, ktorý už ale funguje autonómne od masívne populárnych Google Ads a podporuje vlastný systém. Opakuje sa voľba cieľového publika, ktoré môže pozostávať zo všetkých návštevníkov, ale aj užších skupín. Tie môžeme vytvárať v reklamnom účte a veľkú rolu zohráva aj súhra remarketingu a demografických údajov, ktoré so svojou približnou presnosťou pomáhajú tieto skupiny lepšie vyčleňovať.
Prístupy sú rôzne, ale podstatou ostáva interakcia používateľov s vaším obsahom na Facebooku, a to už či vo forme bežných reklám, videí alebo prostého sledovania vašej stránky. Facebook využíva statický, dynamický, ale aj videoremarketing a údaje používateľov sa zachovávajú na zozname zákazníkov maximálne solídnych 180 dní.
Špeciálna funkcia je zbieranie remarketingového publika pomocou Facebook Pixelu priamo z vašej stránky. Facebook a Instagram remarketing teda viete využiť ako ultimátny nástroj, keďže nech už pomocou akéhokoľvek zdroja budete prinášať nových zákazníkov na váš web, pomocou Facebooku a Instagramu ich môžete spätne smerovať priamo späť na váš web – to nazývame dynamický remarketing.
Pokiaľ by ste mali záujem o podrobný rozbor rozdielov medzi reklamami na Facebooku a Google Ads, neváhajte zavítať na náš článok, kde sa o tom dozviete ešte viac.
Remarketing na Instagrame

Stále populárnejší Instagram sa pod záštitou Facebooku stáva rovnako atraktívnym médiom pre propagáciu vašich produktov a služieb. Vytváranie reklám je jednoduchšie, a keďže si Instagram zakladá najmä na výzore vecí, vizuálne podmanivé reklamy sa oveľa lepšie dostávajú do popredia. Používanie remarketingu je neraz úzko späté s Facebookom (a postupy sú obdobne spracované) a propagačné prostriedky oboch platforem sa pri správnom zaobchádzaní dokážu skvelo skombinovať, vyúsťujúc v o to efektívnejšiu reklamu.
Sprísnené pravidlá pre remarketing
Pre online marketing platia veľmi prísne pravidlá, pre obsahovú reklamu ešte prísnejšie, no najprísnejšie pravidlá platia priamo pre remarketing.
Plánujete si vytvoriť remarketingovú reklamu? Určite si prečítajte náš článok o pravidlách pre remarketingovú reklamu!